Sedacia súprava – Ako si správne vybrať 1.

Sedacia súprava – Ako si správne vybrať 1.Viac, ako kedykoľvek predtým, chce dnes spotrebiteľ spoľahlivý výrobok, pri ktorom pozná všetky zložky a aj miesto výroby. Platí to najmä pri výrobkoch, ktoré sa dostávajú do bezprostredného kontaktu s našim telom a dlhodobo žijeme v ich tesnej blízkosti. V dnešnej dobe sme doslova zavalení predmetmi pochybného pôvodu s neznámym zložením. Nevieme ani odhadnúť, aký vplyv bude mať na náš organizmus napríklad určitá chemická zložka, použitá pri výrobe našej sedacej súpravy. Normy na zdravotnú nezávadnosť sa líšia v každej krajine a sú štáty, kde sa im dá ľahko vyhýbať. Veľmi dobre si pamätám obdobie, keď každý výrobok, dovezený na náš trh podliehal certifikácii v špecializovaných skúšobniach. Tu sa kontrolovala kvalita, zloženie, použité materiály a zdravotná nezávadnosť. Dnes je možné dostať do obehu takmer akýkoľvek výrobok od akéhokoľvek výrobcu. Aj keď naše zákony presne stanovujú, za akých podmienok a s akými certifikátmi sa môže výrobok predávať, kontrola je veľmi obtiažna a zachytí cca 1 z 10 prípadov. Každý výrobca z krajín mimo EU musí mať produkty certifikované pre daný trh a dovozca by ich mal vedieť predložiť. Napriek tomu zákazník často nemá šancu získať relevantné informácie. Stáva sa dokonca, že aj predajca zámerne zavádza v informovaní o pôvode a zložení výrobku. Ak naletíte, môže sa stať, že si do bytu kúpite nábytok pochybnej kvality. Celé roky môžete vdychovať výpary rôznych chemických zlúčenín alebo sa ich dotýkať. O ostatných kvalitatívnych vlastnostiach ani nehovorím. Venujte preto pozornosť pri výbere na pôvod a zloženie. Kupujte výrobky od overených výrobcov ! Pri nábytku sa sústreďte na výrobcov z EU. V tejto oblasti pôsobí celosvetovo najviac kvalitných značiek s dlhodobou tradíciou v oblasti výroby nábytku. Navyše podliehajú veľmi prísnym normám výroby a použitých materiálov. Za značkovú sedaciu súpravu si síce priplatíte, ale budete mať istotu pôvodu, kvality a dlhej životnosti.

Veľa kvalitných výrobcov nábytku sa snaží odolávať falšovaniu a bojovať s lacnou konkurenciou používaním značiek MADE IN

Pod značkou MADE IN GERMANY sa sústreďujú výrobky remeselne spracované v Nemecku. Nemusí sa jednať o nemecké suroviny. Veľmi prísna kontrola zo strany štátu však dáva silnú záruku kvality.

Pod značkou MADE IN ITALY sa môžu predávať aj produkty, vyrobené v 2-3 iných štátoch ale najväčšia časť výroby musí byť v Taliansku. V poslednej dobe sa preto zavádza aj značka 100% MADE IN ITALY, pri ktorej je výroba aj suroviny výlučne z Talianska.

Takéto označenie výrobkov je silným argumentom pri predaji. Jednotlivé štáty kladú veľký dôraz na budovanie týchto značiek a prísne hodnotia jednotlivých výrobcov.

Značka MADE IN EU je všeobecnejšia ale dáva istotu, že výrobok bol v značnej miere vyrobený v niektorom zo štátov EU a platia preň nadnárodné pravidlá, ktoré zaviedla európska komisia v r. 2003. Výrobcovia ju volia z dlhodobejšieho hľadiska, môžu však použiť aj značku svojho štátu. Napríklad niektorí, poľskí výrobcovia nábytku takýmto označením reagujú na zlú povesť ich produktov z minulosti.

Možno si teraz poviete, že pri tomto globálnom hospodárstve je to úplne jedno. Všetko sa aj tak vyrába v Číne alebo v inej východnej krajine a ešte to je aj lacnejšie. Netvrdím, že to musí byť automaticky menej kvalitné. Naopak sa môže jednať o vysokú kvalitu. Ale tá už je v porovnateľných cenách ako od európskeho výrobcu. Ak by ste mohli, kúpili by ste si aj čínske auto ? Ruku na srdce. Vedeli ste že posledných rokoch sa napríklad Čína stala druhým najväčším odberateľom talianskeho nábytku strednej a vyššej triedy ? Export kvalitného európskeho nábytku do tejto krajiny z roka na rok rastie. O prémiových značkách áut ani nehovorím. Čím to asi je ? Podľa mňa je to dôvera. Dôvera v európsku kvalitu a tiež prestíž. Vlastniť európsky nábytok je in.

Nezabúdajte, že sedacia súprava je najviac zaťažovaným kusom nábytku v domácnosti a je v priamom kontakte s Vašim telom po dlhú dobu. Snažte sa investovať primeranú cenu do jej kúpy. Ak budete príliš šetriť, nakoniec prerobíte.

 

Ing. Štefan Csontos

Späť k článkom

in-Elis

in-Elis SK, s.r.o.
Vnútorná okružná 1196/45
945 01 Komárno

Slovenská republika

Tel.: +421 35 77 33 390
E-mail: info@inelis.sk

Kontakt

© 2016 - 2020 in-Elis SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Developed by MrCode.NET, designed by Podkonicky.sk

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x